Научно доказано е, че талантливите и блестящи хора, за съжаление, по-често от другите страдат от алкохолна зависимост. Нека си припомним великите хора, които са имали значително влияние върху историята, културата и изкуството, но в същото време са страдали от алкохолизъм.
Александър Велики
Македонецът е основател на една от най-големите империи в историята на човечеството, но в същото време е обявен за алкохолик и психопат. Любовта му към обилните възлияния е легендарна. Той можел цяла вечер да се състезава с колегите си, за да види кой ще изпие повече, а след това лесно да намушка приятеля си по чаша в пиянска свада.
Уилям Шекспир
Великият писател обичал да пие през целия си живот и почива от треска, след поредното запиване с двама колеги. Това не била единствената му зависимост. Той укривал данъци, а живял и двойствен живот.

Ърнест Хемингуей
Големият класик на американската проза е известен с любовта си към алкохола, но никога не се е смятал за алкохолик. Говори се, че прочутия коктейл Кървавата Мери (Bloody Mary) някога е бил измислен от Хемингуей, който кръстил коктейла на четвъртата си съпруга. Сутрин писателят обичал да пие Мохито или ледено студено Мартини, следобед – бутилка добро Кианти и завършвал деня с чаша „вечерно“ Дайкири с двоен ром, но без захар.
Писателят сам измисля коктейла Death Afternoon. В шампанското се добавят абсент и лед. Препоръчително за напитката било да се пие много бавно.

Винсент Ван Гог
Ван Гог влиза в историята на изкуството като луд и гениален алкохолик. Художникът обожава абсента – най-тежката напитка, която в старите времена можела да предизвика халюцинации. Диетата на Ван Гог се състои основно от кафе, цигари и алкохол. Постепенно започва да губи връзка с реалността, в алкохолна лудост веднъж отрязва ухото си, прави няколко покушения на живота на приятеля си Гоген и се самоубива.
Лорд Байрон
Джордж Гордън Байрон е един от най-добрите поети, които светът някога е виждал, и един от лидерите на художественото движение на романтизма през 17-ти и 18-ти век. Лорд Байрон е известен със своите сексуални приключения, както и със зависимостта си към алкохола. Той особено много обича да пие силни напитки от любимата си чаша, направена от човешки череп.
Едгар Алън По
Едгар Алън По страда от тежък алкохолизъм и пристрастяване към опиум. Поради вроден сърдечен дефект, По изпада в състояние на просветление след чаша ром, а след секунда – в ярост. Алкохолизмът е основният му порок и причинява смъртта му на 40-годишна възраст.
Стивън Кинг
Стивън Кинг, един от най-продуктивните автори на своето време, се превръща в тих алкохолик на 30-годишна възраст. Сутрин отива в офиса си със стек бира. Значи става ясно, че повечето от успешните му книги са написани в нетрезво състояние. Според писателя за себе си той се страхува, че не е способен на творчество в трезво състояние. Вечер той започва да пие коняк, а освен това се пристрастява към кокаина.

Съпругата на Стивън Табита му дава ултиматум: или той незабавно спира да пие, или трябва да напусне домът им. Стивън спира да пие две седмици по-късно и оттогава се отказва от алкохолната си зависимост. Днес той все още е най-продаваният писател в Америка.