Името на Елизабет I, кралица на Англия от 16 век, е свързано с много тайни и мистерии, които са заровени завинаги в европейската история.
Нейната завладяваща красота и забележителен ум са възпяти от придворните поети. Тези й качества обаче не носят лично щастие на кралицата. Елизабет I е наричана вечната девица. Злата съдба винаги виси над нея. Споменът за майка й, екзекутирана от баща й, измъчва сърцето на на английската кралица през целия й живот.

Хенри VIII, бащата на Елизабет I, е луд и жесток владетел на Англия.
Почти цяла Европа страда от неговите лудории. Въпреки непредсказуемостта си, кралят мечтаел за наследник, който да продължи династията на Тюдорите. Бракът с Катерина Арагонска не му донася това, което иска. Тя ражда дъщеря – Мери, бъдещата Кървава Мери, която, не след дълго като кралица, нарежда 300 протестанти да бъдат изгорени живи.
Какво ще се случи, когато кралица Елизабет си отиде?
Хенри VIII се влюбва в Ан Болейн, красиво момиче от благородно британско семейство. Той е толкова очарован от нея, че решава да се ожени за втори път. Противно на волята на Ватикана, той се развежда с първата си съпруга.

Новата кралица не е уважавана и почитана от народа. Точно обратното, на нея се гледа като на вещица, която е омагьосала бедния крал.
Тези слухове, разбира се, се разпространяват в кралския двор, където не минава и ден без интриги и заговори.
На Хенри VIII не му липсват врагове – той си ги спечелва с удивителна лекота, като се има предвид неприятният му характер и липсата на слава на мъдър и далновиден владетел. След раждането на дъщеря му Елизабет – бъдещата „девствена кралица“ – Ан Болейн повече не успява да роди. Следващите ѝ бременности завършват със спонтанни аборти и кралят така и не се сдобива с наследник.
Потиснат от тези събития, той намира временна утеха в обятията на любовница.
Затова той замисля хитър план да затрие Ан Болейн, за да се отърве от брака, който никой не одобрявал така или иначе. За щастие Хенри VIII имал много благородни помощници, опитни в тъмните дела. Настоящата кралица била обвинена в прелюбодеяние, престъпна връзка с брат си и други грехове. Когато главата на бедната жена се търкулнала от ешафода, кралят въздъхнал с облекчение и се оженил отново.

Елизабет е обявена за извънбрачна дъщеря. Детството ѝ преминава в постоянен страх от жестокия ѝ баща и неведнъж тя очаква със затаен дъх ужасната си съдба. Но всички страхове били напразни: баща ѝ дори бил милостив към нея.
Трябва да се отбележи, че преди смъртта си, кралят преминава от гняв към милосърдие и признава Елизабет за своя закона дъщеря, имаща право на престола. По това време той очаква още един наследник от Джейн Сиймур. Тя му ражда син – Едуард VI. Майка му умира от усложнения след раждането му. Момчето не оправдава надеждите на баща си: поради влошено здраве той умира на 16-годишна възраст.
Ненадейно, Елизабет се оказва в центъра на ожесточена борба за кралска власт.
В хода на последвалите събития, сестра й Мери заема трона по старшинство. Скоро след възкачването на престола всички започват да я наричат Кървавата Мери и така остава позната в английската история и до днес. Новата кралица, ревностна католичка, преследва еретиците с особена жестокост. Това не й носи лаврите на мъдра владетелка и разгневява народа и благородниците.
Погледите на всички са вперени в Елизабет. Подобно съперничество явно не се харесва на по-голямата й сестра. Затова Мери решава да затвори младото момиче в кула за два месеца. Краткото време, в което е изолирана от света, било достатъчно, за да я превърне в най-подходящия кандидат за кралския престол. След като Мери умира неочаквано от болест през 1558 г., Елизабет заема кралския престол.
Тук трябва да се отбележи, че Елизабет I започва управлението си в лош за страната момент.
Англия е в разруха и глад, а в кралския двор има много недоброжелатели, които се опитват да напомнят на кралицата, че някога е била незаконна дъщеря на Хенри VIII. Враждебните им действия спомагат за появата на Мария Стюарт – кралица на Шотландия и съпруга на френския дофин – в условията на ожесточена политическа борба. По ирония на съдбата претенциите ѝ за кралския престол не са неоснователни.

Умна и далновидна, младата кралица първоначално се обгражда с верни и надеждни хора. И неочаквано, както е прието, тя не си търси съпруг. Тя започва да управлява, като поема управлението на страната в свои ръце. Мария Стюарт прави отчаян опит да се пребори за кралския престол, дори докато е в затвора. Тайната й кореспонденция с бунтовници, които са готови да се разбунтуват в страната, е публикувана във вестниците. А Елизабет I, неохотно и в подчинение на жестоките закони, се съгласява да екзекутира Мария Стюарт.
Може би, съгласявайки се на такава мярка за защита на държавата от размирици, Елизабет си спомня за екзекутираната си майка Ан Болейн. Историци смятат, че това е била причината тя никога да не се омъжи въпреки красотата и очарованието си, признати от всички поданици на Англия.
Говори се, че кралицата имала слабост към Робърт Дъдли и дори го приближила до двора, смятайки го за истински приятел. Но не повече от това. Елизабет I управлява страната в продължение на 40 години и възражда нейната мощ, като установява икономически отношения с всички европейски страни, включително с Москва. „Кралицата дева“ си отива от този свят на 24 март 1603 г., оставяйки ярка следа в световната история.
Превод и редакция: TRENDY NEWS