Нов вирус, LsPyV KY187, е открит при гризачи в лаборатория в Ухан, Китай. Патогенът е много сходен с полиомавируса, но има по-лека форма, съобщава Daily Mail.
LsPyV KY187 е регистриран за първи път в мишки зебра в Кения през 2016 г. и 2019 г.
След това е изпратен в център в Ухан за изследване. Експертите подчертават, че въздействието на вируса върху хората трябва да бъде допълнително проучено. Те добавят, че все още е трудно да се направят заключения за неговата заразност и патогенност.
През август китайски и сингапурски лекари обявиха, че в китайските провинции Шандун и Хенан са открити 35 случая на нов и опасен вид генипавирус, наречен вирус на Ланиер.

Откритието показва, че в лабораторията в Ухан всичко е наред въпреки че все още има въпроси за връзката ѝ с пандемията, която все още вилнее по цял свят.
Припомняме, че Covid-19 започна да се разпространява от пазар за клане на животни на няколко километра от лаборатория в китайския град.
Китайските власти потискат независими разследвания в лабораторията и изтриват важни бази данни, съдържащи информация за първите пациенти с Covid.
Изследователите от ИВУ (Институт по вирусология в Ухан), които се разболяха от мистериозен грипоподобен вирус месеци преди официалната хронология на Covid-19, мистериозно изчезнаха.
Така наречената хипотеза за изтичане на информация от лабораторията беше отхвърлена като конспирация или ксенофобия в началото на 2020 г. Но с течение на времето теорията набира сила.
Експертите в ИВУ са работили интензивно върху коронавирусите на прилепите и други животни и е било известно, че експериментират върху най-близките известни роднини на Covid-19.
Те също така са провеждали спорни експерименти за подобряване на функциите, които включват модифициране на вируси, за да ги направят по-заразни или смъртоносни.
Никога обаче не е имало преки доказателства, че Covid се е прехвърлил за първи път върху хора в този център.
А новите изследвания изглежда подкрепят тезата, че пазарът за морски дарове в Хуанан е истинският източник на пандемията.
Последното проучване, което е представено в научното списание през ноември миналата година, включва взети проби от 232 животни в пет окръга в Кения.
Те са били събрани на два пъти – през август и септември 2016 г. и през март 2019 г.
Изследователите са разгледали 226 мишки и плъхове, пет свраки и един таралеж, като всички те са известни носители на зоонозни инфекциозни заболявания – такива, които прескачат на хората.

Пробите са изпратени обратно в ИВУ за PCR анализ.
Чернодробна, белодробна и бъбречна тъкан на всяко животно са изследвани за наличие на ДНК вируси от седем семейства.
Общо 25 животни са показали положителен резултат. Във всички случаи, с изключение на един, пробите са проследени до вече съществуващи вируси.
По-нататъшният анализ обаче показва, че новият вирус – полиомавирус, съвпада само на 60 % с най-близкия си роднина.
В статията си изследователите посочват, че новият вирус „не е близкородствен с нито един вирус, за който е известно, че причинява болести при гостоприемниците си от дребни бозайници или при хората“.
Те добавят:
„Патогенността им (способността им да причиняват болести при хората) и потенциалният риск от зоонотично предаване са неясни и трябва да бъдат допълнително оценени“.
Около 80 % от възрастните са имали полиомавирусна инфекция в даден момент от живота си, най-често в детството.
Вирусът живее в горните дихателни пътища и обикновено хората нямат никакви симптоми.
Той никога не се изхвърля напълно от организма и остава неактивен през целия живот на човека, но повечето от тях никога не разбират за това.
В много редки случаи при имуносупресирани пациенти вирусът може да се реактивира и размножи, причинявайки увреждане на бъбреците или дори на мозъка.

Междувременно изследователите от Ухан подчертават също така важността на това да продължат да се провеждат изследвания на вируси върху животни.
Тъй като се увеличават селскостопанските дейности в естествените местообитания на гризачите в Африка, това подчертава необходимостта от продължаване на наблюдението в широк мащаб, което би могло да включва по-голям размер на извадката и прилагане на повече високопроизводителни методи за откриване.
„При бъдещи изследвания са необходими и изследвания на патогенността на нови вирусни патогени. Подобни програми ще допринесат за важна основа за бъдещата превенция и контрол на нововъзникващите зоонозни заболявания“, завършват те.
Превод и редакция: TRENDY NEWS