Потребителите на биткойн са изгубили около 20 % от всички съществуващи токени. За разлика от FIAT, която потенциално може да бъде възстановена, е малко вероятно тези токени да бъдат върнати в обращение, сочи анализ на Wall Street Journal. Причината за това е свързана със структурата на криптовалутите и акцента, който те поставят върху неприкосновеността на личния живот и сигурността. Макар че загубата на 20% от всички биткойни вероятно няма да окаже значително въздействие върху самия криптопазар, тя със сигурност може да засегне индивидуалните инвеститори.
Цената на сигурността
Тъй като инвеститорите в биткойни обикновено държат своите токени в цифрови портфейли, защитени с криптографски средства и достъпни само чрез частен ключ, за други хора е много трудно да получат достъп до тези авоари. Обикновено това е нещо добро. Студеният портфейл (такъв, който се използва офлайн) обикновено се разглежда като изключително сигурен начин за съхранение на цифрови активи. Ако обаче собственикът на портфейла изгуби своя „ключ за достъп“, този портфейл може да се окаже трайно недостъпен, заедно със съдържащите се в него токени.

Този недостатък на сигурността на BTC доведе до появата на специализирана индустрия от ловци на портфейли. Те имат за цел да помогнат на инвеститорите да възстановят загубените средства. Тези ловци на портфейли обикновено събират такса в размер от 5 до 40 % от възстановените средства. Също така използват различни инструменти, за да подпомогнат разследването. При проучването на хардуера ловците могат да използват традиционни тактики за разследване или дори да прибягват до тестване на различни комбинации от клавиши.
Незначително по-широко въздействие
За потребителите, които изгубят портфейл или ключ, процесът може да бъде изключително разочароващ. Въпреки това, погрешното поставяне и потенциалната загуба на 20% от всички токени биткойн би трябвало да има слабо въздействие върху по-широката криптовалутна индустрия. Биткойнът лесно се разделя на много малки купюри, за разлика от фиатната валута.
Това позволява загубата на значително количество BTC без цялостно въздействие върху самата валута. Дори при положение, че миньорите се приближават до последния BTC, темпът на загуба на токени може да продължи с години, без да има някакво въздействие върху функционалността на монетата.
Всъщност, дори и да има много малко индивидуални токени, протоколът за това как могат да се разделят BTC може да бъде коригиран, за да се улесни по-нататъшното ѝ функциониране.
Инвестирането в криптовалути и първоначални предлагания на монети („ICO“) е изключително рисковано и спекулативно. Бъдете внимателни и се консултирайте с квалифициран специалист, преди да вземете каквото и да е финансово решение.
Превод и редакция: TRENDY NEWS