Изследователи от колежа „Дартмут“ са установили, че различните физически дейности имат различно въздействие върху когнитивните способности и психичното здраве. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Scientific Reports.
В проучването са участвали 113 потребители на Fitbit, които са попълнили серия от тестове за памет, отговорили са на въпроси за психичното здраве и са докладвали за физическото си състояние през предходната година. Данните включват дневен брой стъпки, среден сърдечен ритъм, време, прекарано в упражнения, и друга информация, събрана за цяла календарна година.
Два набора от когнитивните тестове са предназначени за проверка на „епизодичната“ памет.
Това е видът памет, използван за запомняне на автобиографични събития.
Друг набор от задачи е предназначен за проверка на „пространствената“ памет, която е свързана със запомнянето на места. Последният набор от тестове проверява „асоциативната“ памет. Именно способността да се запомнят връзки между понятия или други спомени.

Експертите са очаквали по-активните хора да имат по-добри показатели за паметта и психичното здраве, но резултатът е бил изненадващ. Участниците, които са правили физически упражнения често с умерена интензивност, са се справяли по-добре със задачите за епизодична памет.
Сексът е като лекарство: 5 причини да го правите по-често
Участниците, които са се упражнявали често с висока интензивност, са се справяли по-добре със задачите за пространствена памет. Участниците с ниска интензивност, които рядко са се упражнявали, са имали склонност да се представят по-зле при задачите за пространствена памет.
Участниците, които се упражняват по-интензивно, съобщават и за по-високи нива на стрес, докато тези, които се упражняват редовно с по-ниска интензивност, показват по-ниски нива на тревожност и депресия.
Превод и редакция: TRENDY NEWS