Засаждането на дървета в горите е често използвана от компаниите и правителствата стратегия за намаляване на емисиите на CO2 във въздуха. Но какво можем да направим в гъсто населените градове, където почти няма място за храст? В края на краищата, тези градски места са местата, където се концентрира замърсяването. За щастие, група сръбски учени са предложили гениално решение: течно дърво.
Според инструмента за обмен на данни за глобалното здраве IHME „замърсяването убива три пъти повече хора годишно, отколкото ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария, взети заедно“.
Заради две много големи въглищни електроцентрали Белград е един от най-замърсените градове в Сърбия. Всъщност тези две електроцентрали са толкова интензивни, че през 2019 г. са включени в списъка на Алианса за здраве и околна среда (HEAL) с 10-те най-мръсни електроцентрали в Европа.

Като цяло през 2020 г. Сърбия се нарежда на 28-о място в света по най-лошо качество на въздуха. Понастоящем в страната е налице концентрация на ФПЧ 2,5, която е 4,9 пъти над годишната препоръчителна стойност на СЗО за качество на въздуха. В този случай не е изненадващо, че гражданите на страната страдат от интензивни странични ефекти от такова замърсяване.
През 2019 г. Глобалният алианс за здраве и замърсяване публикува Глобален, регионален и национален анализ на показателите за замърсяване и здраве. В доклада Сърбия е поставена на първо място в Европа с най-много смъртни случаи, свързани със замърсяването: 175 на 100 000 души, следвана от Грузия и България. Някои активисти в страната дори заявиха, че замърсяването може да се види, усети и вкуси през зимата.
Проблемът
Г-жа Франсин Пикъп, постоянен представител на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) в Сърбия, обясни, че: „Смята се, че градовете са източник на до 75 % от общите емисии на CO2 в света, като най-голям процент от тях идват от трафика и охлаждането и отоплението на сградите“.
Кривата гора в Полша – една красива мистерия (СНИМКИ)
По-късно тя продължи да обяснява, че 59 % от сръбското население живее в градски райони и че броят им непрекъснато се увеличава. Тъй като гъстотата на населението е толкова висока, създаването на зелени площи и засаждането на дървета – които представляват естествено пречистване на въздуха в градските райони – е сложна за постигане цел, тъй като липсват свободни площи за озеленяване.
Решението
Д-р Иван Спасоевич, доктор на биофизичните науки и един от авторите на проекта от Института за мултидисциплинарни изследвания към Белградския университет, разработи иновативен инструмент за намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на качеството на въздуха: течно дърво. Наречено още LIQUID 3, новото творение е първият градски фотобиореактор в Сърбия, решение в борбата за чист въздух. То съдържа шестстотин литра вода и работи, като използва микроводорасли за свързване на въглеродния диоксид и производство на чист кислород чрез фотосинтеза.

Микроводораслите заместват две 10-годишни дървета или 200 квадратни метра тревна площ.
Функцията на LIQUID 3 на практика я имитира. И дърветата, и тревата извършват фотосинтеза и свързват въглеродния диоксид. Предимството на микроводораслите обаче е, че те са от 10 до 50 пъти по-ефективни от дърветата. Екипът, който стои зад LIQUID 3, заявява, че целта им не е да заменят горите или плановете за засаждане на дървета, а да използват тази система, за да запълнят онези градски джобове, където няма място за засаждане на дървета. В условия на интензивно замърсяване, какъвто е Белград, много дървета не могат да оцелеят, докато водораслите нямат проблем с големите нива на замърсяване.
LIQUID 3 е поставен пред сградата на община Стари град на улица Македонска в Белград, оживен градски район, където емисиите на CO2, където концентрациите са най-високи.
„Фотобиореакторът е напълно ново биотехнологично решение за пречистване на въздуха и производство на кислород. В аквариум от шестстотин литра вода имаме водорасли, които свързват въглеродния диоксид и произвеждат чист кислород чрез фотосинтеза. Проектът е разработен така, че да бъде многофункционален. LIQUID3 е и пейка, има зарядни устройства за мобилни телефони, както и соларен панел, благодарение на който пейката има осветление през нощта. Община Стари град реши да подкрепи този проект, който пряко допринася за подобряване на качеството на живот на нашите съграждани, общественото здраве и по-чистата околна среда чрез използването на интелигентни и иновативни решения“, заяви Боян Боич, началник на отдел „Социални въпроси и проекти за развитие“ в Стари град.
Д-р Иван Спасоевич обясни също, че „Институтът е използвал едноклетъчни сладководни водорасли, които съществуват в езера и водоеми в Сърбия и могат да растат в чешмяна вода, като са устойчиви на високи и ниски температури.
Системата не изисква специална поддръжка – достатъчно е да се отстрани биомасата, създадена от разделянето на водораслите, която може да се използва като отлична тор, за месец и половина, да се налее нова вода и минерали и водораслите да продължат да растат неограничено. Този проект има за цел да популяризира и разшири използването на микроводораслите в Сърбия, тъй като те могат да се използват за пречистване на отпадъчни води, като компост за зелени площи, за производство на биомаса и биогорива, както и за пречистване на въздуха от изгорелите газове от фабриките“.
Благодарение на своя креативен, практичен и иновативен дизайн LIQUID 3 беше отличен като едно от 11-те най-добри иновативни и климатично интелигентни решения в рамките на проекта Climate Smart Urban Development, създаден от ПРООН, Министерството на околната среда и спонсориран от Глобалния екологичен фонд (ГЕФ).
LIQUID 3 идва да покаже, че насърчаването на интелигентно за климата градско развитие е толкова важно, колкото и преди. Като ангажираме гражданското общество, обществеността и бизнеса да предложат нови и иновативни идеи как да допринесем за това на практика, можем да осигурим по-добри решения за смекчаване на последиците от изменението на климата, което като цяло ще има положителен ефект във всички области.
Превод и редакция: TRENDY NEWS