Районът на Южна Африка е обитаван от общителния тъкач, който изгражда най-големите общностни гнезда на Земята. Птиците строят гнезда за нощуване и размножаване, като гнездата се различават при отделните видове, а други птици изобщо не ги правят.

Някои видове от орнитофауната правят гнездата си на земята, докато други предпочитат да ги строят на дърветата. Други птици правят гнездата си на скали, докато трети снасят яйца в дупки, открити по дърветата. Някои видове птици проявяват големи умения в изграждането на гнездата си, като например социалната тъкачка, която строи най-голямото гнездо от всички птици.
Описание на тъкача
Тъкачът (Philetairus socius) е класифициран в семейство Passeridae и род Philetairus. За първи път е забелязан през 1790 г. от орнитолога Джон Латам. Оттогава са описани четири негови подвида. Птичките са с размери около 5,5 инча и половете не са ясно различими. Има назъбен гръб, черна брадичка и черни багри по фланговете. Теглото на пернатото варира между 0,92 и 1,13 унции.
Ареал на разпространение на птицата
Социалният тъкач е често срещан в Намибия, Ботсвана и Южна Африка. Най-многобройна е в провинция Северен Кейп в Южна Африка. Видът предпочита сухата савана, която се характеризира с наличието на твърди треви, включително Stipagrostis и Aristida ciliata. Районът, в който птицата обитава, е с ниски и непредвидими валежи.

Екология и поведение на пернатите
Храната на общителния тъкач се състои предимно от насекоми. Тъй като обитава сухи райони, тя черпи цялата си вода от насекомите. Семената и растителните продукти също съставляват част от храната му. Наблюдавано е, че видът се размножава на почти двегодишна възраст. Валежите определят размножителния сезон на птицата, като при слаби валежи размножаването може дори да бъде избегнато. При нормални условия видът отглежда средно по четири малки на всеки размножителен цикъл. Социалните тъкачи се грижат за малките си съвместно.
Най-големите гнезда в света
Социалният тъкач е известен със сложните си гнезда, построени на дървета и други високи конструкции като електрически и телефонни стълбове. Птиците събират различни материали и плетат гнездото клонче по клонче. Огромното гнездо има отделни камери вътре, които са направени удобни чрез използване на пера и мека трева. Едно отделно гнездо може да тежи до 2 000 кг и да има повече от 100 камери. Входовете към гнездото се създават с дължина около 250 mm и ширина 76 mm и са снабдени с остри пръчки, за да възпрепятстват влизането на хищници, включително змии. Гнездата са и дълготрайни.
Една от най-невероятните птици в света (СНИМКИ)
Тъй като птиците живеят в сухи райони, гнездата им осигуряват така необходимата сянка от температурите, които могат да достигнат до 33 градуса по Целзий. През нощта и през зимата тъкачките нощуват в централната камера, която запазва топлината. Други видове птици също използват гнездата на тъкачите, най-вече соколът скитник. Гнездата, построени върху електрически стълбове, са податливи на пожари през лятото и къси съединения през дъждовния сезон. В други случаи гнездата могат да бъдат залети от вода, което води до срутване на дърветата, които ги поддържат.
Съвременно състояние на популацията на птиците
Популацията на социалния тъкач се увеличава главно поради разпространението на изкуствени обекти за гнездене като телефонни и електрически стълбове. Тя е включена в списъка на „най-малко застрашените“, въпреки че съществуват опасения поради обезлесяването на дървесни видове като акация.
Превод и редакция: TRENDY NEWS