Плато Путорана е силно разчленен базалтов масив в северозападната част на Средносибирското плато и южно от Таймирския полуостров, разположено в северозападната част на Красноярски край в Русия. Най-високият връх на платото е връх Камен (1678 m).
Частта от платото, включена в списъка на световното наследство, приютява пълен набор от субарктични и арктични екосистеми в изолирана планинска верига, включително девствени системи от тайга, горска тундра, тундра и арктична пустиня, както и недокоснати студеноводни езерни и речни системи.

Комбинацията от отдалеченост, естественост и строга защита гарантира, че екологичните и биологичните процеси продължават в голям мащаб с минимално човешко влияние.
Територията представлява драматична демонстрация на екологичните процеси, включително взаимодействията между здрави популации на целия спектър от арктическа фауна. През част от имота преминава голяма миграция на северни елени. Имотът е и един от малкото центрове на богатство на растителни видове в Арктика.
Критерий (vii): Огромният и разнообразен ландшафт с поразителна природна красота, платото Путорана е девствено и не е засегнато от човешка инфраструктура. Неговите превъзходни природни характеристики включват обширна площ от слоести базалтови капани, която е разчленена от десетки дълбоки каньони. Безброй студеноводни реки и потоци с хиляди водопади. Повече от 25 000 езера, характеризиращи се с фиордоподобно образувание, което е свързано с големи различия в релефа. Огромните арктически и бореални ландшафти остават непокътнати с килими от лишеи и гори, които са необичайни за такива северни ширини.

Критерий (ix): Обектът показва цялостен набор от екологични и биологични процеси, свързани с разнообразните арктически и субарктически екосистеми. Биогеографското му разположение на границата между биомите тундра и тайга и на прехода между флората на Западен и Източен Сибир прави имота един от малкото центрове на богатство на растителни видове в Арктика. Комбинацията от ландшафтно разнообразие, отдалеченост, естественост и степен на защита е изключителна. Освен това имотът може да предостави ценни доказателства за въздействието на изменението на климата върху мащабните естествени арктически екосистеми, ако се провеждат подходящ мониторинг и изследвания.
Интегритет
Зоната е строго защитен държавен природен резерват, или „Заповедник“. Границите му съвпадат с тези на държавния природен резерват „Путорански“, създаден през 1987 г. Имотът е голям и е заобиколен от обширна буферна зона с площ от 1 773 300 ha.
Землището включва ключови области и характеристики, които са от съществено значение за поддържане на естествената му красота. В границите му е разположен пълният набор от важни природни характеристики, като езера, каньони и водопади. Освен това имотът е с достатъчна площ и съдържа необходимите елементи за поддържане на екологичните и биологичните процеси, които са от съществено значение за дългосрочното опазване на екосистемите и биологичното разнообразие на имота, както и на мигриращите видове, които разчитат на естественото му състояние.
Откриха неизвестен вулканичен феномен
Трудният достъп също допринася за целостта на района. В рамките на месността и в големи части от буферната зона няма пътища. Поради тази причина до него се стига само с хеликоптер или лодка. Имотът също така не е засегнат от въздействието на минното дело и други видове земеползване, несъвместими с неговите ценности. Важни природни ценности, свързани с имота, се намират в буферната зона и тяхното опазване също е съществено изискване.
Изисквания за защита и управление
През 1987 г. имотът е обявен за строго защитен държавен природен резерват (Zapovednik). Не се разрешава никакво използване на земята или ресурсите, освен за научни изследвания и мониторинг. За имота се прилагат редица други федерални и регионални закони и разпоредби за опазване на природата, планиране на земеползването, научни изследвания и мониторинг, както и екологично образование.
Комбинацията от строга правна и управленска рамка, отдалечено местоположение и липса на каквато и да е пътна инфраструктура позволява ефективно управление на имота с относително скромни нива на персонал и финансиране за защитена територия от такъв мащаб. Увеличаването на туризма в буферната зона крие риск от неразрешен достъп до имота, включително за лов и риболов. Необходими са недвусмислени и стриктно прилагани правила за ползване на земята и строителство в буферната зона, както и регулиране на туризма, включително строги ограничения на въздушния трафик.

Минното дело е потенциална заплаха за мястото. Федералният закон за специално защитените природни територии забранява добива на полезни изкопаеми в имота. Трябва да се гарантира, че въздействията на съществуващия и бъдещия добив извън територията на имота няма да засегнат по никакъв начин изключителната универсална стойност и/или целостта на имота, например чрез замърсяване на въздуха, тръбопроводи или изграждане на каквато и да е съпътстваща инфраструктура.
През имота преминава един от най-важните междурегионални миграционни пътища на северните елени. Тъй като продължаването на този природен феномен силно зависи от природните условия на районите в и извън имота, са необходими ефективни правни и управленски системи, за да се гарантира, че използването от човека, включително туризъм, минно дело и други дейности, няма да окажат неблагоприятно въздействие върху този феномен.