Масовото навлизане на новите технологии влияе съществено на съвременните хора в цял свят. Начинът им на съществуване бе коренно променен. Новите устройства присъстват постоянно в ежедневието и са се превърнали в неизменен елемент от комуникацията, работата и други аспекти от живота на човека. Това провокира много специалисти да заговорят за синдрома на смартфона.
Мобилният телефон е едно от тези електронни устройства. Според изчисления 4 милиарда души притежават поне по едно такова устройство.
Смартфоните дават достъп на човека до хиляди приложения. Експерти, обаче, предупреждават за негативния им ефект върху здравето, особено когато употребата води до пристрастяване.
Последиците от прекомерната употреба на мобилни телефони се определят, като синдром на смартфона. Той включва редица физически и психически разстройства, влошаващи качеството на живот на милиони хора.

Мнозина дори не са наясно, че страдат от това състояние. Те нямат понятие, че здравословните им проблеми може да са свързани с употребата на мобилните устройства.
Интересува ли ви за какъв тип проблеми става дума? В какво се изразява синдромът на смартфона? Нека да разгледаме симптоматиката му.
Проблеми със зрението
Една от първите части от тялото, която бива засегната, са очите. Това се случва, тъй като светлината от екрана на телефона влошава зрението.
Най-лошото е, че за разлика от много други устройства, смартфоните са онези, които поставяме най-близо до очите. Така въздействието на светлината върху зрението на човека е най-силно.
Ако един човек прекара 72 часа без прекъсване пред екрана на своя смартфон, това ще доведе до разрушаване на 93 % от фоточувствителните клетки в ретината.

Повечето експерти са единодушни, че това увреждане обикновено е необратимо, а оттук – проблемът става още по-сериозен.
За ваша информация: на пазара вече се продават филтри, които можете да купите и да поставите на екрана на смартфона. По този начин ще блокирате вредните светлинни лъчи.
Болки в мускулите
Употребата на смартфон в продължение на няколко часа, без да си дадете почивка, може да провокира мускулна болка в различни части на тялото. Например гърба и врата.
Когато не знаете как безопасно да работите с този тип устройства и ги държите в ръцете до момента, преди да заспите, е напълно нормално да изпитате болка и напрежение в тези части на тялото.
Физиотерапевти, изучавали поведението на съвременния потребител на електронни устройства, заявяват, че позицията на повечето хора, която те заемат, работейки с устройството, не е от препоръчителните. Те съветват да седнем на стол и да използваме двете ръце, за да оперираме със смартфона на масата.
Използването, само на палеца или на единия пръст за управление на устройството, повишава риска от развитие на тендинит.