През 1985 г. близо 2000 белуги попадат в капана на дебелите ледове, които бързо ги обграждат и застрашават живота им, предава Russia Beyond. Ледоразбивачът „Москва“ е пратен да освободи бозайниците, но те не искат да последват шумния кораб в открито море. Тогава, обаче, на помощ идват остроумието и музиката.
В края на декември 1984 г. местни ловци и рибари край остров Итигран в Берингово море, близо до бреговете на Чукотка и само на 200 км от Аляска, виждат нещо смущаващо: пасаж от близо 2000 белуги е приклещен в капана на плаващ морски лед близо до брега.
Историята на „разстрелващия отряд“ на СССР – палачите, които изпълняват смъртни присъди (ВИДЕО)
Белугите, известни още като „полярни делфини“ в Русия, са бозайници, които трябва да се подават на повърхността, за да дишат. Заклещени под огромните късове ледена маса, които бързо се затварят, те изглеждат обречени на смърт. Без помощ от хората, нямат шанс за оцеляване.
Малобройното местно население бързо идва на помощ. В продължение на седмици хората разбиват леда, за да има малка дупка на повърхността, през която да хранят животни със замразена риба. Въпреки това, усилията им не са достатъчни, тъй като ледът неминуемо се затваря над животните.
Благодарение на помощта на местните хора животните оцеляват повече от месец, преди най-накрая историята да нашуми. Властите решават да пратят ледоразбивач в района, за да освободи белугите, които бавно умират.
Анализ: Ще започнем ли война с Русия, ако изпратим оръжие на Украйна?
„Ледоразбивачът „Москва“ се състезаваше с времето и падащите температури, за да стигне до белугите, преди да се задушат или да умрат от глад“, съобщава в-к „Ню Йорк Таймс“, който нарича
През следващите дни целият свят следи развитието на т. нар. „Операция Белуга“.
Напътстван от спотинг самолети, ледоразбивачът „Москва“ под командването на капитан Анатолий М. Коваленко се втурва на помощ. Първоначално гигантският кораб изрязва огромни парчета от леда, през които животните да си поемат дъх и да си върнат силите. Целта, обаче, е те да не останат на места, където водата би могла скоро да замръзне отново. Моряците трябва да примамят белугите далеч от плитчините и да ги насочат към откритото море.
инцидента „една от най-необичайните спасителни операции в историята на полярната навигация“.