По света съществуват хиляди архитектурни обекти, които ни удивляват не само с външния си вид, но и с начина, по който са създадени. В България също имаме с какво да се похвалим. Едно от тези места е къщата без пирони в Дряново.
Става въпрос за Лафчиевата къща, която е обявена и за национален паметник на културата.

За нея можем да ви кажем, че е останала единствената у нас запазена триетажна жилищна сграда в традиционен архитектурен стил от възрожденския период.
Времето на построяването й датира от 1840 г. Тогава Кольо Гайдаржията – дряновски строител, се захваща с нелеката задача да създаде тази уникална „къща без пирони“.
Сигурно ви е интересно дали наистина в това здание няма нито един гвоздей. Така е. В цялостния строеж на внушителното триетажно здание не е използван нито един пирон или желязна скоба.
Храмът Кайласа в Индия – Най-голямата монолитна структура в света (СНИМКИ)
Всъщност това не е една къща, а две такива, които са свързани с фасадите си в архитектурна композиция.
Близнаците, „образували“ този феномен, са Лафчиевата и Перевата къщи.
Те са замислени и изпълнени като стени на една постройка. В приземието е мястото за стопанска дейност – дюкяни, складове, мазета. Всеки следващ етаж е издаден над долния с еркери и конзоли. Оригинално архитектурно решение е фасадата към двора. От тази страна къщата е двуетажна, каменна и варосана, с галерия и високи четириъгълни дървени колони, които поддържат стряхата.

Лафчиевата къща успява да впечатли не само „майстори“ на сгради, но и всички, които са я зърнали поне веднъж. Обектът има перфектна зидария, оскъдна, но за сметка на това красива украса. Отвътре също е повече от красива.
Интериорите са оформени с мебели и предмети на бита, местно производство и внос от Западна Европа. Показан е домашния занаят тъкачество и колекция тъкани и облекло, характерни за Дряновския край.
Любопитен факт е, че приземния етаж крие съкровище. Той е превърнат в малко фотогравско студио, в което туристите могат да облекат традиционна дряновска премяна и да си направят ретро снимки за спомен.