Алберт Айнщайн е най-прочутата фигура в света на науката. Той се нарежда до имена като Никола Тесла, Галиело Галилей, Исак Нютон и др. Немският физик-теоретик прекарва по-голямата част от живота си в Швейцария и Съединените щати. Той се остановява в Западната федерация, след като фюрера на Германия успява да сложи по-голямата част от Европа под ботуша на зверския му режим. Като евреин, Айнщайн не е останал с голям избор.
Чернобил – ядрената трагедията, която беляза съвременната история (СНИМКИ)
Преди да замине, кариерата му в Европа достига огромни висоти. Доста забавношега на съдбата е, че мястото, от което започва неговата научна кариера, е и това, от което е бил отхвърлен. През 1895 г. Айнщайн се опитва да кандидаства в политехническия факултет на университета в Цюрих, Швейцария, но се проваля по всички дисциплини, освен по физика и математика.

През 1905-та, обаче се случва немислимото. Това е годината, която ще промени живота не само на Айнщайн, но и на науката като цяло. Тогава, едва на 26-годишна възраст, младият физики написва 5 статии, разтърсили научния свят. Една от тях е тази за специалната теория на относителността, която за пръв път представя уравнението E= mc^2. В същата година той защитава и докторат.
Марк Аврелий: Последният от Петимата добри императори на древен Рим
Обратът на съдбата
През 1908 г. е назначен за преподавател в Университета в Берн. Алберт Айнщайн става професор в университета, който 14 години по-рано го е отхвърлил. На 7 април, 1909 г., немският физик започва да преподава по физика. Цюрихският университет е най-големият университет в Швейцария. Към днешна дата там се обучават повече от 25 000 студенти и е сред трите най-добри университета в Швейцария.

Понастоящем, университетът е на 18-то място в света. На първо място в континентална Европа и най-добре представящият се университет извън Обединеното кралство и Съединените щати. Това е и един от най-трудните университети, в които може да влезе студент, въпреки огромната му база. Според данни от университета, през 2020-та са приети едва 1/4 от кандидатствалите. Айнщайн преподава в университета до 1911 год.